Władysławowo – popularny wśród turystów kurort, położony nad Bałtykiem między Przylądkiem Rozewie a Mierzeją Helską. Władysławowo jest też miastem, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, obejmującą swym zasięgiem następujące miejscowości: Jastrzębią Górę, Karwię, Ostrowo, Chłapowo, Chałupy i Tupadły.

Trochę historii..

Pierwsze wzmianki o Władysławowie, a właściwie wsi założonej w tym miejscu pochodzą z XII wieku. W 1920 r. do Wielkiej Wsi (tak nazywało się na początku XX wieku Władysławowo) przybył gen. Haller – wówczas to miały miejsce jego zaślubiny z morzem. Tuż przed II wojną światową wybudowano tu port. Po wojnie osadę przekształcono w jednostkę administracyjną, którą nazwano gminą Władysławowo, a w 1963 r. Władysławowo otrzymało prawa miejskie.

Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji, takich jak na przykład:

PORT

We Władysławowie – zaliczany do najważniejszych portów rybackich nad Bałtykiem. Odbywa się tu wyładunek ryb, port posiada też zaplecze chłodnicze i przetwórcze. Port posiada także morskie przejście graniczne do portów żeglarskich Skandynawii, Litwy oraz Łotwy. W sezonie letnim możemy podziwiać tu cumujące jachty żaglowe i sportowe. Warto również w miesiącach letnich wypłynąć kutrami rybackimi w rejs po Morzu Bałtyckim, który trwa ok. 1 godziny. Przez cały rok organizowane są również wielogodzinne wyprawy w morze na połów dorsza wędką, z czego mogą skorzystać miłośnicy wędkarstwa.

DOM RYBAKA (ul. Hallera 19 b, tel. 502 329 066)

Jest to charakterystyczne miejsce Władysławowa. Mieści się tutaj wieża widokowa oraz siedziba gminy. Warto dodać, że jest to najwyższy budynek w tym miejscu. W latach 50 – tych pełniłnił on rolę hotelu dla rybaków. 

Godziny otwarcia:

  • Sezon letni: od 10.00 do 16.00.

ALEJA GWIAZD SPORTU 

We Władysławowie znajduje się też Aleja Gwiazd Sportu, gdzie Turyści mogą podziwiać mosiężne gwiazdy znanych i lubianych sportowców. W tym miejscu można znaleźć gwiazdy m.in.: Kazimierza Deyna, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Jerzego Kulej, Jacka Wszoła, Dariusza Michalczewskiego, a również Michela Platini. Warto wybrać się na krótki spacer po tej Alei. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.